Tento článek je určen všem těm, co si myslí, že kosmetičku nepotřebují, těm, co by se kosmetičkou chtěli stát, i kosmetičkám pro připomenutí, proč je jejich profese, a zvlášť v současnosti, tak důležitá.
Kosmetička jenom nemaže krémy a nelíčí.
Profese kosmetičky se může laikovy jevit jako práce snů. „Jen tak mazat krémy a masky, sem tam nabarvit nebo vytrhat obočí, pak na ten obličej něco namalovat, ještě si při tom pokecat, to umím taky“.
Kosmetička musí znát a umět mnohem více, než „jen” pečovat o pokožku.
Z profesionálního hlediska hovoříme o kosmetické péči jako o přesně vymezených úkonech, jejichž rozsah je dán legislativou a vychází z anatomie a fyziologie kůže.
Tyto úkony může provádět pouze kvalifikovaný odborník, který svoji kvalifikaci získal buď středním odborným vzděláním s maturitou, nebo v rekvalifikačních kurzech zakončených zkouškou profesní kvalifikace.
Pracovní náplň kosmetičky je nejen diagnostika pleti, na jejímž základě volí a provádí vhodná ošetření, ale také poradenství s ohledem na zdraví klientů.
A věřte, je velmi těžké vysvětlit klientce, že to, co požaduje po kosmetičce, protože kamarádka si to moc chválila, nebo to již používá doma, není vhodná péče pro její pleť, a že si tím naopak pleť poškozuje.
Vždyť se na nás ze všech stran valí reklamy na všemožné a všemocné kosmetické produkty, přístroje a ošetření. Kdo se v tom má vyznat? Právě kosmetička.
Mohla by to být profese právě pro Vás?
Zvládnete odborné teoretické znalosti a praktické dovednosti aplikovat nejen na sobě, ale dokážete uspokojit i náročnou klientelu?
Jste komunikativní a také vám nevadí fyzický kontakt se zákazníky?
Umíte kriticky a tvořivé myslet a řešit problémy?
Zajímají vás nové technologie a chcete se učit novým věcem?
Disponujete vlastnostmi, jako jsou samostatnost, pečlivost a trpělivost?
Pokud jste si na předchozí otázky odpověděli kladně, můžete se v této profesi dobře uplatnit.
Co obnáší práce snů?
Kosmetičky většinou pracují jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), proto se musí orientovat v legislativě týkající se jak podnikání, provozovny, hygieny a další. Musí si sami organizovat práci, mít ekonomický přehled a základní marketingové dovednosti pro získávání si zákazníků.
Jejich průměrný měsíční výdělek podle je 20 000 – 35 000 Kč.
Výhodou této práce je jistá svoboda, časová flexibilita, různorodost.
Na druhou stranu jde o velkou odpovědnost za zdraví klienta a psychicky náročnou službu.
Pokud kosmetička nevhodnou péčí klienta poškodí, vystavuje se žalobě o náhradu škody.
A věřte, že se v současnosti již několik žalob na pochybení kosmetičky řeší.
Kosmetičky nezoufejte, pokud máte svědomí čisté, vaši práci posoudí soudní znalec.
Jedním ze soudních znalců v oboru kosmetiky je paní Bohumila Christophová, nebo formulátorka a kontrolorka kosmetických produktů Lenka Průšová.