Pod pojmem kosmetická péče si každý vybaví něco jiného. Většina žen si vystačí s domácí péčí ve formě krémů, očních krémů, masek nebo domácích masážních pomůcek. Chytřejší ženy kromě domácí péče pravidelně navštěvují kosmetičku a využívají jejích profesionálních služeb. Ženy dnes také péči o pleť doplňují o užívání potravinových doplňků (kolagen, kys. hyaluronová) nebo se objednávají na invazivní kosmetické a chirurgické zákroky.
Jak ale pečovat o svoji pleť pokud jste nějakým způsobem omezeni? Přibývá alergických reakcí na kosmetiku, častá je chronická onemocnění kůže, dermatitidy nebo atopický ekzém, jako v mém případě. Atopický ekzém je genetické onemocnění imunitního systému s postižením právě kůže. Pokud je kůže nemocná nedoporučuje se používat kosmetiku. Žádnou! Měsíc zpět se mi ekzém dostal do akutní fáze. Ložiska kolem očí, úst a na krku byla ,, živá“ a mokvala. Nehojila se, díky bakterii která sekundárně infikovala nechráněnou kůži. To nejhorší je zažehnáno léčbou antibiotiky a kortikoidy. Jak ale postupovat v péči o pleť dál? Sama na sobě pozoruji, jak bez běžných kosmetických produktů jako je denní a noční krém, maska, sérum nebo nějaký make- up, pleť začíná ochabovat, je suchá, místy se maz hromadí v pupíncích a kůže na víčkách je povislá.
Chvíli mi trvalo vytvořit ,,skincare“ přesně pro potřeby mé pleti. Proto bych ráda vaši cestu poznání 😀 urychlila a podělila se o své tipy.
Celkově jsem počet kosmetických produktů minimalizovala. Vzhledem k tomu, že i make- up se snažím nosit minimálně (jen na důležitá setkání, události, focení,…), tak se i minimálně odličuji a to jedině přírodním hydrofilním olejem a růžovou vodou. Večer většinou naaplikuji tři různé kortikoidní masti, ale pak celý obličej schovám pod ochranu krému, který jsem pečlivě vybírala. Snažte se volit klidně mastnější typy krémů, bez parfemace, s kratším seznamem ingrediencí. Obličej oplachuji pouze tekoucí vodou. Ráda pokožku klidním, klidně i během dne levandulovým hydrolátem, neboli levandulovou pleťovou vodou. Jednou za měsíc vyčistím obličej ultrazvukovou špachtlí, jen s vodou, bez použití dalších kosmetických přípravků. Vynechám místa postižená ekzémem. Poté si dopřeji speciální masku pro velmi citlivé typy pletí, bez parfemace a zbytečných přísad. Já používám 2derm Protective od české značky For life & Madaga. Pravidelně dvakrát denně místa postižená ekzémem svítím biostimulační lampou a celý obličej masíruju chladivým dermarollerem, včetně očního okolí. Snažím se si také jednou měsíčně dopřát kosmetickou masáž, což je nejlepší prevence stárnutí. Ekzém je po masáži zlidněný a promaštěný. Kosmetička mě masíruje minerálním ,,ropným“ olejem. Přírodní oleje jsou v mém případě nevhodné. Jednak se rychle vpíjí do atopické pokožky a také ji velice často dráždí a alergizují.
Není v tom žádný zázrak, ale klasicky poctivá, rozumná a hlavně pravidelná péče a vytrvat! K tomu všemu samozřejmě patří zdravá výživa, dostatek tekutin a spánku a pozitivní přístup k životu.